Picture’s Up – Polsko

Termín konání: 16.-24. srpen 2017

Místo konání: Krakow, Polsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím důkladně si přečtete PICTURES_UP_INFOPACK, rozpis denních aktivit a video z tohoto projektu: 

Účastníci: Petra Křenová Tereza Vorlová Tomáš Haloda Miroslav Kovář

Group leader: Jakub Sklář (GL) 

Hostitelská organizace: Stowarzyszenie Youth Human Impact

Účastníci se země: ČR, Polsko, Portugalsko, Francie, Itálie, Řecko, Bulharsko

Report z projektu:

Výměna mládeže Picture’s Up pořádaná organizací Stowarzyszenie Youth Human Impact v polském Krakově ve dnech 16. – 24. srpna shromáždila celkem 40 osob z Řecka, Bulharska, Itálie, Portugalska, Španělska, Polska a České republiky s cílem zmapovat historii divadla a filmu. Ubytováni jsme byli v mezinárodním hostelu přímo ve středu židovské čtvrti Kazimierz.

Obědy i večeře nám sympatické servírky podávaly v místních restaurací. Jídla poctivě reprezentovala polský stát, který je největším vývozcem kopru na světě, a tak jsme mohli kopr najít nejen v omáčkách, ale i jako součást salátů, brambor nebo rýže. Ten, komu se kopr již omrzel, mohl v blízkých stáncích zakoupit zapékanou bagetu zvanou zapiekanka.

První program  dne nastal až večer, kdy jsme společně povečeřeli slavnostní polévku žurek v historickém centru Krakova. Abychom si nebyli vzájemně cizí, hned druhý den jsme si zahráli několik poznávacích her a sestavili si vlastní pravidla pro následující týden. Odpoledne jsme se pak nedočkavě vydali do města za dobrodružstvím. Vyslechli jsme si legendu o drakovi, který obývá hrad Wawel, naučili jsme se několik veršů slavného polského poety Adama Mickiewiczeho a vyslechli si v celou hodinu trumpetistu z věže kostela Nanebevzetí Panny Marie. S úderem deváté hodiny následoval mezinárodní večer i představení České republiky. Zamotali jsme publiku jazyk při říkání  jazykolamů a zase ho odmotali při ochutnávce olomouckých tvarůžků, Studentské pečeti nebo lázeňských oplatků. Na oplátku nám Španělé nalili plné pohárky osvěžující Sangrie, Francouzi připravili crepes se slaným karamelem, Řekové sladkou chalvu a Italové nám nabídli talíře s rajčaty a mozzarelou.

V pátek jsme se ocitli v útulným prostorách divadla, kde jsme si promítli předem připravené filmy o vývoji filmu a divadla v jednotlivých zemích až do současnosti.

 Sobotní dopoledne patřilo volnému programu, někteří se jej rozhodli využít připomenutím si minulosti a navštívit nedaleký koncentrační tábor Auschwitz, další se vydali na komentovanou prohlídku krakovskými uličkami a jiní se rozhodli využít možnosti načerpat síly prodlouženým spánkem. Odpoledne jsme dostali za úkol natočit cover. Stali jsme se tak během mžiku herci, režiséry, scénáristy, kameramany, střihači, zvukaři i zpěváky. V sázce byl Oscar, takže i když se z oblohy spustil řádný slejvák, žádný tým nepolevil, a i tak jsme vyrazili do terénu získat ten nejlepší záběr. Další den se počasí k večeru umoudřilo a hudebně naladění jsme se během pár chvil ocitli na Krakowském rynku rozpohybování do rytmů tradičních národních tanců. Kolemjdoucí nás se zájmem pozorovali a odvážnější se po chvíli i připojili.

Protože divadlo a film představují mocnou sdělovací zbraň, procházely filmy i představení v závislosti na politické situaci cenzurou. Poutavé prezentace a dokonce i jedna scénka důvtipně zobrazily zvrácenost cenzury a společně jsme si uvědomili, že nezáleží na tom, z jaké země člověk pochází, cenzura omezuje svobodu stejným způsobem. Vážnější téma vystřídalo o den později téma veselé. Navštívil nás externí lektor Bartłomiej Kwiatkowski, který nás za pomoci zajímavých pohybových cvičení vášnivě rozpohyboval i přiměl k meditaci. Odpoledne pak patřilo humorným scénkách, které jsme ve dvojicích sehráli na motivy převyprávěných příběhů. Všechna vystoupení sklidila bouřlivý potlesk. Večer jsme ještě zdokumentovali v krátkých videích jednotlivé aktivity projektu a pak nám zbyl už jen poslední společný den. Den, který je smutný, protože se musíte rozloučit s partou úžasných a inspirativních lidí, a zároveň den slavnostní, protože jen o pár hodin později se dozvíte jména těch, kdo se po Leonardu DiCapriovi dočkají svého Oscara!

Večer byl nezapomenutelný, organizátoři pro nás připravili krásný rozlučkový večírek příznačně umístěný do prostor divadla. Poslední objetí. Slzy. Výměna kontaktů. Tak zase společně v Krakově!

Chtěla bych poděkovat břeclavské i polské organizaci za možnost vycestovat na tento skvělý projekt!

                                                                                                                                                                                            Petra Křenová

Možná se ti bude líbit