Planting Future – Turecko

single-image

Termín konání: 8.-16. únor 2015

Místo konání: Eceabat, Turecko

Program a akce: ERASMUS+, klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtete si info-pack výměny mládeže a rozpis denních aktivit.  

Účastníci: Tereza Prokešová, Lukáš Koupil, Jan Hřivna, Lenka Macháčková

Group leader: Anna Ondřichová

Účastnící se země: Španělsko, ČR, Rumunsko, Bulharsko a Turecko

Report z projektu:

V první polovině února 2015 se v Tureckém Eceabatu konal projekt (výměna mládeže) s názvem Planting Future. Téma projektu jak z jeho názvu vyplývá, bylo zaměřeno na zemědělství a upoutání pozornosti mládeže na tuto oblast, neboť většina mladých chce studovat vysokou školu a pracovat v kanceláři, ovšem možnost rozmanité práce, výdělků a zdravějšího životního stylu v této oblasti je opomíjena.

Již po účasti na APV (plánování projektu) na začátku ledna bylo patrné, že organizátoři mají velké zkušenosti a ví, co dělají. A tak jsme se se všemi účastníky, dalšími čtyřmi mladými českými nadšenci těšili na tento zážitek…

Eceabat leží cca 5,5h jízdy autobusem od Istanbulu. Většina Turků však toto město nezná a znají spíše Çanakkale, které leží na druhé straně moře (30min vzdálené trajektem).

V Eceabatu na nás čekali usměvaví organizátoři, čistý a útulný hotel a jídlo. V rámci projektu jsme byli ubytováni v pokojích s účastníky cizích zemí, aby byla zajištěna interakce mezi účastníky z cizích zemí.

Již v prvních dnech bylo zřejmé, že naše skupina je skupina skvělých lidí, kteří si vzájemně vyhovují a tak jsme měli v přátelské atmosféře možnost prožít nádherný týden v západním Turecku, hráli spoustu týmových her, seznámili se s účastníky ze Španělska, Rumunska, Bulharska a Turecka. V rámci aktivit jsme se věnovali například klíčení fazolí, prezentovali hospodářské politiky účastnických zemí a seznamovali se se společnou hospodářskou politikou EU, absolvovali ochutnávku vína v místním vinařství produkující organická vína a absolvovali výlet do Tróje a Çanakkale. Další hry a aktivity byly zaměřeny např. na seznamování účastníků s jejich právy coby občanů členských zemí EU a stereotypy a předsudky o jednotlivých zemích.

Večery byly vyčleněny jednotlivým zemím, a tak jsme hned na začátku projektu měli možnost seznámit ostatní účastníky s naší kulturou a nabídli jsme ochutnávku českého jídla (např. bramborák, sýry, salámy, český chléb, bonbony a čokolády) a pití.

Všem účastníkům se projekt i jeho organizace velice líbila, navázali jsme spoustu nových přátelství a užili spoustu zábavy. Za celou skupinu bych chtěla poděkovat EYCB za možnost zúčastnit se tohoto nezapomenutelného zážitku, na který nikdy nezapomeneme.

Anna Ondřichová

Možná se ti bude líbit