YMCA – Youth Mix Culture Adventure — Rumunsko

single-image

Termín konání: 2.-10. prosinec 2017

Místo konání: Sfantu Gheorghe, Rumunsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím přečtete si info-pack 

Účastníci: Tatiana Kováčová, Aneta Juřičková, Michal Kolman

Hostitelská organizace: Asociatia Clubul Tinerilor din Sf. Gheorghe – Szentgyorgyi Ifjusagi Klub – SZIK

Účastnící se země: Czech Republic, Hungary, Greece, Spain, Turkey, Estonia, Italy, France, Norway, Malta, Czech Republic, Latvia, Romania

Report z projektu: 

Zůčastnila jsem se projektu, který se jmenoval YMCA – Youth Mix Culture Adventure, Youth Mix Culture Adventure a konal se  2. – 10. 12 2017 v Rumunsku ve krásném městě Sfantu Gheorghe, které hlavním městem kraje Covasna v Rumunsku. Nachází se v centrální části města v zemi a v historickém regionu Transylvánie a leží na řece Olt v údolí mezi pohoří Baraolt a pohoří Bodoc.

Celkem se projektu zúčastnilo 33 lidí – 3 lidí z Maďarska, Řecka, Špaňelska, Turecka, Itálie, Estonska, Francie, Norska, Malty, České republiky, 2 zástupci za Lotyšsko a 1 zástupce za Rumunsko.

Projekt byl zaměřen na poznání a pochopení lidí z jiných zemí, kteří mají jinou kulturu, jiné tradice a zvyky. První večer,hned po tom, co jsme se ubytovali v krásném hostelu se všichni účastnící projektu sešli v baru poblíž našeho ubytování, takže jsme se první večer malinko “oťukali“ a seznámili se.

Byli jsme ubytováni v krásném hostelu, kde bylo velmi příjemno a útulno. Na pokojích jsme byli po 3-4 lidech. Jídlo bylo přímo výborné, na snídaně, obědy a večeře jsme chodili do restaurace, která byla ani ne minutu od hostelu, kde jsme byli ubytováni. Snídaně byla formou bufetu s velkým výběřem, obědy a večeře jsmě si také nemohli vynachválit.

První den projektu se konal v hlavním sále, kde jsme se všichni každodenně scházeli a byl zaměřen na seznamování se všech účastníku projektu formou zábavných her a na večer byla v programu intercultural night, kde každý národ prezentoval většinou své jídlo a pití ale někteří z účastníků i tancovali vlastní národní tanec.

Další dny jsme se vždy po snídani scházeli ve stejné místnosti poblíž restaurace. Vždy ráno nám byla přidělena dvojce a povídali jsme si o tom, jak se cítíme, co jsme se naučili minulé dny a co bychom chtěli změnit. Celý týden jsme na projektu řešili důležitá témata, která se řeší každodenně na celém světě – rasismus, xenofobie, předsudky a stereotypy. V průběhu jsme hráli různé “Group building activities“, které nám hodně pomohli po několikati dnech stmelit vztahy a pracovat v týmu.

Ve středu jsme měli volné odpoledne a celá parta jsme vyrazili na Vánoční trhy, které se konali ve městě Brašov. Městem nás prováděl a ukazoval nám historické památky města účastník projektu, který reprezentoval právě Rumunsko. Atmosféra byla přímo kouzelná a všichni jsme si to pořádně užili. Večer jsme se přesunuli do místního baru v Sfantu Gheorghe, kde pro nás byla přichistána pizza a zpívali jsme karaoke. Další dny jsme řešili ostatní témata, jako jsou například: Práce s uprchlíky, přistěhovalci, zahraničními nebo mladými lidmi přicházejícími z různých zemí: strategie prevence interkulturních problémů. Dále jsme se zúčastnili charitativního večírku pro děti – měli jsme donést malý dáreček pro radost a ten byl pak dětem předán.

Poslední večer jsme strávili v restauraci, kde nám byly předány certifikáty a kde jsme se všichni společně rozloučili. Celkově projekt hodnotím velmi pozitivně. Hodně jsem se za 10 dnů naučila, zlepšila jsem si svou Angličtinu a poznala úžasné lidi se kterýma jsem neustále v kontaktu.

Děkuji organizaci European Youth Centre Břeclav za umožnění se tohoto projektu zúčastnit.

Aneta Juřičková

Možná se ti bude líbit