EU Defence Project: Debating the Future of Europe & Challenging Euroscepticism: A Journey Into Media Literacy to Fight Eurosceptic Narratives — 4. meeting — Severní Makedonie

single-image

Program Europe for CitizensStrand 1 „European Remembrance“, 4. meeting více-fázového projektu.

Termín konání: 20.—23. červen 2022

Místo konání: Demir Kapija, Severní Makedonie

Toto setkání je součástí dlouhodobého projektu s názvem „DEBATING THE FUTURE OF EUROPE AND CHALLENGING EUROSCEPTICISM: A JOURNEY INTO MEDIA LITERACY TO FIGHT EUROSCEPTIC NARRATIVES” Report z kick-off setkání (Brusel, Belgie, únor 2020) si můžete přečíst zde. Report z 3. setkání (Rijeka, Chorvatsko, únor 2022) naleznete zde.

Pro více informací, sí prosím přečtěte si info-pack. Prosím zamyslete se nad tím, jak do tohoto projektu zapadáte vy. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím napište nám email.

Účastnící se země: Albánie, Belgie, Kypr, ČR, Řecko, Maďarsko, Kypr, Itálie, Kosovo, Malta, Polsko, Portugalsko, Severní Makedonie, Rumunsko, Slovinsko, Španělsko 

Hostitelská organizace: ALPHABET FORMATION

Pročtěte si celkový info-pack tohoto dlouhodobého projektu. Tento více-fázový projekt se skládá z níže uvedených pěti částí. Za ČR jeli na 4. setkání v Demir Kapija dva účastníci (účastníci jedoucí na tento meeting se mohou, ale nemusí, zúčastnit dalších setkání v rámci tohoto projektu):

International Meetings:

  1. kick-off meeting: 17 – 20. únor 2020, Brussel, Belgie 
  2. meeting: 28. září – 2. říjen 2020, Bukurešť, Rumunsko
  3. meeting: 21-24. únor 2022, Rijeka, Chorvatsko
  4. meeting: 20.—23. červen 2022, Demir Kapija, Severní Makedonie

Český tým: Vladimír Mlázovský, Kateřina Mlázovská

Report z projektu:

Zdravíme ze Severní Makedonie. Jak si tento projekt můžete představit? Jako výlet do cizí země s přáteli za dalšími přáteli, s vášní ve zdejších místech a hlubokými znalostmi fake news. 

Naše cesta začala v sobotu na pražském letišti. Před projektem jsme se rozhodli navštívit hlavní město Skopje. Viděli jsme dominanty jako velkou sochu koně s fontánou, řeku s fiktivními pirátskými loděmi a operu. 

V pondělí jsme přijeli vlakem na nádraží v Demir Kapija. Organizátoři nás vyzvedli a vzali do Královského vinařství královny Marie. Tam jsme povečeřeli, seznámili se a pozdravili s ostatními účastníky. S plným žaludkem jsme šli spát. 

V úterý ráno začal slunečný den. Kolem vinařství se procházelo mnoho pávů. Vydávali charakteristické legrační zvuky. Po snídani začal hlavní program. Žurnalista z Brazílie nám dala lekci o fake news, jak se sledují, popsala pojmy a definovala kategorie. 

Před obědem jsmeměli komentovanou prohlídku vinařství od místních. Odpolední debata se týkala důvěry ve zdroje a sdílení informací. Večerní procházku po městečku Demir Kapija a po jeho muzeu jsme zakončili večeří v Popově vinařství. 

Středa byla dalším horkým dnem. Dopolední workshop nám ukázal nástroje, jak vyhledat více informací o daných příspěvcích. Oběd v blízké restauraci byl skvělý.

Odpoledne jsme shrnuli všechny nové poznatky a absolvovali výlet autobusem ke starým zříceninám, muzeu a vinařství Tikveš ve městě Kavadarci. Tam jsme byli na nejlepší večeři, jakou jsem kdy jedl. Číšník nám podal informace o největším vinařství v Makedonii. 

Další den jsme se vrátili do České republiky plní parádních dojmů z tohoto projektu. 

                                                                                                              Vladimír a Kateřina Mlázovští

Možná se ti bude líbit